شناسه خبر: 62132
تاریخ انتشار:۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير، ساعت 07:00
أَمَّا السَّفِینَةُ فَکَانَتْ لِمَسَاکِینَ یَعْمَلُونَ فِی الْبَحْرِ فَأَرَدْتُ أَنْ أَعِیبَهَا وَکَانَ وَرَاءَهُمْ مَلِکٌ یَأْخُذُ کُلَّ سَفِینَةٍ غَصْبًا (کهف/79) اما کشتى از آن بینوایانى بود که در دریا کار میکردند خواستم آن را معیوب کنم (چرا که) پیشاپیش آنان پادشاهى بود که هر کشتى (درستى) را به زور مى‏ گرفت.

تفسیر آیه 79 کهف 

 

برگزیده تفسیر نمونه
بعد از آن که فراق و جدایی موسی و خضر مسلّم شد، لازم بود این استاد الهی اسرار کارهای خود را که موسی تاب تحمل آن را نداشت بازگو کند، و در واقع بهره موسی از مصاحبت او فهم راز این سه حادثه عجیب بود که می‌توانست کلیدی باشد برای مسائل بسیار، و پاسخی برای پرسشهای گوناگون.
نخست از داستان کشتی شروع کرد و گفت : «اما کشتی به گروهی مستمند تعلق داشت که با آن در دریا کار می‌کردند، من خواستم آن را معیوب کنم زیرا (می‌دانستم) در پشت سر آنها پادشاهی ستمگر است که هر کشتی سالمی را از روی غصب می‌گیرد» (أَمَّا السَّفِینَةُ فَکانَتْ لِمَساکِینَ یَعْمَلُونَ فِی الْبَحْرِ فَأَرَدْتُ أَنْ أَعِیبَها وَ کانَ وَراءَهُمْ مَلِکٌ یَأْخُذُ کُلَّ سَفِینَةٍ غَصْباً)
و به این ترتیب در پشت چهره ظاهری زننده سوراخ کردن کشتی، هدف مهمی که همان نجات آن از چنگال یک پادشاه غاصب بوده است، وجود داشته، چرا که او هرگز کشتیهای آسیب دیده را مناسب کار خود نمی‌دید و از آن چشم می‌پوشید، خلاصه این کار در مسیر حفظ گروهی مستمند بود و باید انجام می‌شد.
تفسیر المیزان
از این جمله شروع کرده به تفصیل آن وعدهاى که اجمالا داده و گفته بود به زودى تو را خبر مى دهم.
جمله (ان اعیبها) یعنى آن را معیوب کنم و همین خود قرینه است بر اینکه مقصود از (کل سفینة) هر سفینه سالم و غیر معیوب بوده است.
(و کان وراءهم ملک) کلمه (وراء) به معناى پشت سر است، و ظرفى است در مقابل ظرفى دیگر که همان روبروى آدمى است که به آن (قدام ) و (امام ) مى گویند، و لیکن گاهى کلمه (وراء) بر جوى که در آن جو دشمنى خود را پنهان کرده و آدمى از آن غافل باشد اطلاق مى شود، هر چند که پشت سر نباشد، بلکه روبرو باشد. و نیز بر جهتى که در آن چیزى باشد که آدمى از آن روگردان است و یا در آن چیزى باشد که آدمى را از غیر خودش به خودش مشغول مى کند، هر چند که پشت سر نباشد. کانه آدمى روى خود را از آن چیز به طرف خلاف آن برمى گرداند، همچنانکه خداى تعالى هر سه معنا را استعمال کرده و فرموده: (فمن ابتغى وراء ذلک فاولئک هم العادون ) و نیز فرموده: (و ما کان لبشر ان یکلمه الله الا وحیا او من وراء حجاب ) و نیز فرموده: (و الله من ورائهم)
و خلاصه معناى آیه این است که: کشتى مزبور مال عدهاى از مستمندان بوده که با آن در دریا کار مى کردند، و لقمه نانى به دست مى آوردند، و در آنجا پادشاهى بود که کشتیهاى دریا را غصب مى کرد، من خواستم آن را معیوب کنم تا آن پادشاه جبار بدان طمع نبندد، و از آن صرفنظر کند.

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0 نظر
captcha